How many seconds in a microsecond? ipop00o 1. 2. How many microseconds are in a
ID: 186769 • Letter: H
Question
How many seconds in a microsecond? ipop00o 1. 2. How many microseconds are in a second? 3. Write the scientific notation for 1 picosecond 4. What is the value of log 105? 5. What is the number whose log is 7? 6. What is the molarity (concentration) of a solution which contains ½ mole of solute dissolved in 500 ml of water? What is the molarity of a solution which contains 1 x 103 moles of solute dissolved in 1000 ml of water? 7. 8. If the strength of a C-H covalent bond is 60 kcal/mole, how much energy is needed to break one moles worth of that bond. How many of these bonds are in one mole? How many calories are needed to raise the temperature of 1 liter of water 1 degree C? 9. 10. If the strength of a bond is 1.2 kcal/mole, how much energy is needed to break one moles worth of that bond? 11. How many calories are needed to raise the temperature of 1 ml of water 10 degrees C? 12. write 0.00011 in scientific notation 13. how many calories are in 10.5kcal?Explanation / Answer
1. 10-6 seconds
2. 106 microseconds
3. 10-12
4. 5
5. 0.845
6. 1M 1 Molarity solution contains one of solute in 1 liter. So 1/2 moles / 500 ml = 1mole / 1 liter
7. 1mM = 1millimolar
8. 60 Kcal needed to break 1 mole of that bond.
9. 1 ml of water = 1 gm water. so 1000ml = 1000g = 1l = 1kg
1000g X 1oC = 1000 C = 1KiloCalorie.
10. 1.2Kcal needed to break 1 mole of that bond.
11. 1 ml of water = 1 gm water.
1 grams being raised by 10 deg celsius, so the number of calories is 1*10= 10 Calorie
12. 1.1 X 10-4
13. 10.5 Kcal = 10500 Cal
14. log 8 = 0.903
15. 6x12 + 1X12 + 6X16 = 72 +12+96 = 180 amu
17. Fe
18. O-oxygen / P-phosphorous / S - sulphur/ N-Nitrogen / C - carbon/ H-Hydrogen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.