An incompressible fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe
ID: 1865542 • Letter: A
Question
An incompressible fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe is on an incline with an angle of 30.0 degrees. The narrow section is 10.0 m from the wide section and the narrow section is lower than the wide section. The velocity of the fluid in the wide section of the pipe is 2.00 m/s and the velocity of the fluid in the narrow section of pipe is 10.0 m/s. The pressure of the fluid in the wide section is 250 kPa. What is the pressure in the narrow section of the pipe? (density of the fluid is 1,000 kg/m3)
Answer is 251 kPa
Explanation / Answer
Solution:
Given,
v1 = 10 m/s and v2 = 2 m/s.
The narrow section is 10.0 m from the wide section and the narrow section is lower than the wide section.
So, the difference in height = 10.0 * sin 30o
The narrow section is 5 m is lower than the wide section.
Now Using Bernoulli equation,
P1 + 0.5*1000*v12 + 1000*gh1 = P2 + 0.5*1000*v22 + 1000*gh2
h1 = 0 m, h2 = 5 m
P2 = 250 kPa
Substituting the values gives,
P1 = 251050 Pa = 251 kPa.
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.