A ball of mass 1.57 kg is tied to a string of length 2.12 m as shown in Figure P
ID: 1865498 • Letter: A
Question
A ball of mass 1.57 kg is tied to a string of length 2.12 m as shown in Figure P6.50. The ball is initially hanging vertically and is given an initial velocity of 6.4 m/s in the horizontal direction. The ball then follows a circular arc as determined by the string.
What is the initial kinetic energy of the ball?
What is the initial potential energy of the ball? Assume the height of the ball when it is hanging straight down is zero.
What is the potential energy of the ball when the string makes an angle 27° with the vertical?
What ist he speed of the ball when the string makes an angle 27° with the vertical?
Explanation / Answer
Ki = ½*mvi^2 = ½*1.57*6.4^2 = 32.15 J
PEi = 0J
Vertical height h = L(1 – cos(th))
PEf = mgh = 1.57*9.8*2.12(1 – cos27)
= 3.56 J
BY conservation of energy:
Ei = Ef
=> 32.15 = 3.56 + Kef
=> KEf = 28.6 J
=> ½*m*vf^2 = 28.6
=> ½*1.57*vf^2 = 28.6
=> vf = 6.04 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.