How many turns of wire would be required to make a 150 mH inductance out of a 33
ID: 1865034 • Letter: H
Question
How many turns of wire would be required to make a 150 mH inductance out of a 33.0 cm long air-filled coil with a diameter of 5.2 cm? 4307 turns O 015 points | Previous Answers Giancoli7 21.P.048. 2/6 Submissions Used ?? Notes Ask Your At a given instant the current through an inductor is 53.0 mA and is increasing at the rate of 100 mA/s. What is the initial energy stored in the inductor if the inductance is known to be 59.0 mH? 17 0225e-05 |× How long does it take for the energy to increase by a factor of 10 from the initial value? 0.114 Submit Assignment Save Assignment Progress Home My Assignments Eitension Request Show hidden icons O Type here to search 7/12/2018Explanation / Answer
a )
i = 53 m A = 0.053 A
L = 59 mH = 0.059 H
the energy stored is U = 1/2 L i2
U = 0.5 X 0.059 X 0.0532
U = 8.286 X 10-5 J
b )
given
U1 = 10 U = 10 X 1/2 L i2
10 X 1/2 L i12 = 10 X 1/2 L i2
i1 = 3.16 X 0.053
i1 = 0.16748 A = 167.48
di/dt = 100 mA/sec
( i1 - i2 ) / t = 100
( 167.48 - 53 ) / t = 100
t = ( 167.48 - 53 ) / 100
t = 1.1448 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.