PHYS 1211: Principles of PhysicsI (Mechanics), Cotten, Summer 2018 Chandler Whit
ID: 1864867 • Letter: P
Question
PHYS 1211: Principles of PhysicsI (Mechanics), Cotten, Summer 2018 Chandler White(Student section: 52482) Main Menu Contents Grades Messages Courses Help Logout Timer? Notes valuatelde Feedback -Print rs! ? Course Contents » ...Homework Set 06Curved Surface 92200 Thcmaon BrocksGele 2 FIGURE P6.48 (c6p48) Consider a frictionless track as shown in Figure P6.48. A block of mass m1 = 8.0 kg is released from A, at a height h = 11.0 m. It makes a head-on elastic collision at B with a block of mass m2 = 17.0 kg that is initially at rest. Calculate the maximum height to which ml rises after the collision. Subrmit Answer Tries 0/8 Post Discussion Send FeedbaExplanation / Answer
First, what is the speed of m2 at the collision?
PE is converted to KE
PE = mgh = m x 9.8 x 11 = 107.8m
Kinetic Energy in J if m is in kg and V is in m/s
KE = ½mV² = 107.8m
V² = 215.6
V = 14.68 m/s
Elastic collisions
v is velocity after the collision, u before
u? = 14.68, u? = 0
m? = 8, m? = 17
v? = (u?(m?–m?) + 2m?u?) / (m? + m?)
v? = (u?(m?–m?) + 2m?u?) / (m? + m?)
v? = 14.68(–9) ) / (25) = –5.28 m/s
v? = (2*8*14.68) / (25) = +9.4 m/s
so we have the block rebounding with v = 5.28 m/s
again use KE = PE to determine height
½mV² = mgh
V² = 2gh
5.28² = 2*9.8h
h = 1.42 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.