Work and Kinetic Energy ve Work and Kinetic Fnergy O Practice Probl IIITIIIITIIT
ID: 1864697 • Letter: W
Question
Work and Kinetic Energy ve Work and Kinetic Fnergy O Practice Probl IIITIIIITIITTIITTIITITIIITIT O Learning Goal Pro Learning Goals A 5 kg box is being pulled across a rough horizontal loor by a rope with constant tension of T 8N. A frictional force is opposing the movement with Fy 3N. The box is being pulled and as a result its speed is increasing from 0.9 m/s to 1.7 m/s. Find the distance traveled during this period. Pick the correct answer 0.65 m None of these are correct 2.08 m 0.47 m 1.04 m cbojoboExplanation / Answer
Net force on block
F= 8-3
5a= 5
a= 1 m/s^2
Using 3rd equation of motion
s= (v^2-u^2)/(2a)
= (1.7^2-0.9^2)/(2*1)
= 2.08 m (ans)
------
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.