Notes O Ask Your Teacher 12 -1 points SerCP10 8 P052 W Use conservation of energ
ID: 1864363 • Letter: N
Question
Notes O Ask Your Teacher 12 -1 points SerCP10 8 P052 W Use conservation of energy to determine the angular speed of the spool shown in the figure below after the 3.00-kg bucket has fallen 3.50 m, starting from rest. The light string attached to the bucket is wrapped around the spool and does not slip as it unwinds. rad/s 5.00 kg .00 kg Need Help? ?.wa.1 L v en" 13 1 points SerCP10 8.P.063.w. My Notes Ask Your The puck in the figure below has a mass of 0.202 kg. Its original distance from the center of rotation is 40.0 cm, and it moves with a speed of 90.0 cm/s. The string is pulled downward 15.0 cm through the hole in the frictionless table. Determine the work done on the puck. Hint: Consider the change in kinetic energy of the puck. Need Help?ReadWaech tExplanation / Answer
solving first question
let the angular acceleraion is a and acceleration is A
le tension is T
writing newton second law
mg-T=mA................(1)
writing torque equation
moment of inertia of disc=0.5mr^2=0.9 kgm^2
T=0.9*a=0.9*A/0.6=1.5A...................(2)
adding (1) and (2)
A=6.53m/s^2
a=10.9 rad/s^2
S=3.5 m
v = speed=sqrt(2*A*S)=6.76 m/s
w=v/r=11.3 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.