Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1T NormalT No Spac.. Heading 1 Heacd Paragraph 5 2 25.nl?cat moving with a speed

ID: 1864032 • Letter: 1

Question

1T NormalT No Spac.. Heading 1 Heacd Paragraph 5 2 25.nl?cat moving with a speed of3ms clides with a 2 kg art at est Ithe carts stick togeher after the colision, with what speed will they mave after the collision? b. 15ms c 1m's 26. Rank the following in terms of increasing inertiar E A10,000 kg train cr at rest F. A 1001g person running at 5 m's G. A 1200 lg car going 15 m's H A15kg meteor going at a speed of 1000 ms 27. Rank the following in terms of increasing momentum E. A 10,000 kg train car at rest F. A 100 lg person rumming at 5 ms G. A 1200 g car going 15 m's H A15kgmeteor going at a speed of 1000 m's 28. Rank the following in terms of increasing kinetic energy E. A 1200 kg car going 15 m's F. A 10,000 kg train car at rest G. A 15kg meteor going at a speed of 1000 m/s H A 100kg person ruming at 5 ms 29. Ben (55 kg) is standing an very slippery ice when Funiar (25 kg) bumps into hirn Junior was moying at a speed of 8 m/s before the collision and Ben and Junior embrace after the collision Find the speed of Ben and Junior as they move acroes the ice after the collision. Give the answer in ms. Describe the work you did to get the answer 30. Identical marbles are released from the same height on each of the following four fictionless ramp. . Compare the speed of the marbles at the end of each imp. Explain scurreaon

Explanation / Answer

Initial momentum, Pi = 1 x 3 = 3 kg m/s
25)
Consider both carts move with a velocity v after collision.
Momentum after the collision, Pf = (1 + 2) v = 3v
Using conservation of momentum, Pi = Pf
3 = 3v
v = 1 m/s.

26)
Inertia depend only on the mass and not on the velocity. So a body with highest mass will have highest inertia.
E > G > F > H

27)
E) Momentum of the car at rest = 10000 x 0 = 0
F) Momentum of 100 kg person running at 5 m/s = 100 x 5 = 500 kg m/s
G) 1200 car going at 15 m/s = 1200 x 15 = 18000 kg m/s
H) 15 kg meteor at 1000 m/s = 15 x 1000 = 15000 kg m/s

G > H > F > E

28)
E) KE of the car at rest = 0.5 x 10000 x 02 = 0
F) KE of 100 kg person running at 5 m/s = 0.5 x 100 x 52 = 1250 kg m/s
G) 1200 car going at 15 m/s = 0.5 x 1200 x 152 = 135000 kg m/s
H) 15 kg meteor at 1000 m/s = 0.5 x 15 x 10002 = 7500000 kg m/s

H > G > F > E


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote