Sotari Fle Edit View History Bookmarks Window Help Tech Final Exam online Questi
ID: 1863826 • Letter: S
Question
Sotari Fle Edit View History Bookmarks Window Help Tech Final Exam online Question 20 Not yet answered Points out of 1.oo Flag question Springs: A spring with a 0.6 kg mass attached and a spring constant of 234.6 N/m is stretched a distance of 0.1 meters from away from equilibrium and given an initial velocity of 3.327 m/s. What is the amplitude of the resulting oscillation? Select one: a. 0.10 meters b. 0.17 meters c. 3.32 meters d. 0.20 meters Finish attempt Previous page Quiz navigation Time left 2:52:53 ?wExplanation / Answer
mass=0.6 kg
spring constant=234.6 m/s
initial stretch=0.1
initial velocity=3.327 m/s
let amplitude of resulting oscillation be A
initial energy of system=0.5*0.6*3.3272+0.5*234.6*0.12=4.494 J
0.5*234.6*A2=4.494
A=0.196 m
correct option is d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.