Name: 1. A grindstone spinning at the rate of 20 rev/s has what approximate angu
ID: 1863537 • Letter: N
Question
Name: 1. A grindstone spinning at the rate of 20 rev/s has what approximate angular speed? 2. A 0.50 kg mass is whirled around at the end of a 1.00 m string. The mass sweeps out a horizontal circle. The string has a 500 N capacity, what is the maximum tangential speed of the mass if the string doesn't break? 3. A 1,000 kg car rounds an unbanked curve with a radius of 50 m at a speed of 10 m/s. What minimum coefficient of friction must exist between the road and tires to prevent the car from slipping? 4. A 0.5 m radius-grinding wheel takes 6 s to speed up from 2.0 rad/s to 12.0 rad/s. What is the wheel's average angular acceleration? 5 A planet has 2 times the radius of the Earth, but has the same density as the Earth, what is the gravitational acceleration at the surface of the planet? (use g 9.8 m/ s2)Explanation / Answer
1. Angular speed = 20 *(2*3.14)= 125.6 rad/s
------
2. Condition for max for ut can withstand upto
Centripital force = string capacity
mv^2/r= 500
0.5*v^2/1= 500
v= 31.623 m/s
----
3. Max speed is given by
v^2 u rg
10^2= u (50*9.8)
u= 0.204
------
4. Angular acceleration
a= (w2-w1)/t= (12-2)/6= 10/6= 1.67 rad/s^2
------
Plz reattach other problems separately
Comment in case any doubt..goodluck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.