A truck travels on a level roadway. After traveling initially at 65 mph, the bra
ID: 1863120 • Letter: A
Question
A truck travels on a level roadway. After traveling initially at 65 mph, the brakes are applied so all tires are on the verge of skidding.
a) A) If it takes 500 ft to come to a complete stop, what is the coefficient of static friction between the tires and the road?
b) B) For the same scenario but on a 10
A truck travels on a level roadway. After traveling initially at 65 mph, the brakes are applied so all tires are on the verge of skidding. If it takes 500 ft to come to a complete stop, what is the coefficient of static friction between the tires and the road? For the same scenario but on a 10 degree downhill slope, what distance is required to come to a stop? Use the value of mu you calculated in part a.Explanation / Answer
65 mph = 29.0576 m/sec
500 ft = 152.4 m
so... intial speed , u = 29.0576 m/sec
distance, s = 152.4 m
final velocuty , v = 0
lert the acceleraion be a ..
so.. v^2 = u^2 + 2*a*s
so.. 0 = 29.0576^2 + 2*a*152.4
so.. acceleraion a = -2.770157867 m/sec2
so.. mu * 9.8 = 2.770157866
so.. mu = 0.28267
b)
for 10 degree
acceelraion = 9.8 * ( sin 10 - 0.28267*cos 10 ) = -1.0263288128 m/sec2
so.. v^2 = u^2 +2*a*s
0 = 29.0576^2 - 2*1.0263288128*s
so.. distacne s = 411.3419146 m = 1349.547 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.