Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A renewable energy technology uses an ideal Rankine cycle in a power plant. Use

ID: 1863081 • Letter: A

Question

A renewable energy technology uses an ideal Rankine cycle in a power plant. Use the standard ideal Rankine cycle assumptions, e.g. process 1-2 is isentropic, etc. Steam enters the turbine at 600 psi and 1000 degree F and leaves at 1.0 psi. Determine the following if the mass flowrate of the working fluid is 100 lbm/sec. Kinetic and potential energy effects are negligible. I have attached thermodynamic tables for steam Please use these tables to complete problem. Complete the following table: Find the net power output . ________ Find the heat transfer rate in the condensor _______ Find the thermal efficiency of the cycle_________

Explanation / Answer

Using the steam table

1. at 600 psi, 1000 F from superheated table we get specific enthalpy = 1518.1 Btu/lbm, specific entropy = 1.7160 BTU/lbm-R

2.Due to isentropic process, P = 1 psi, T = saturation temperature = 101.69 F, specific etropy = 1.7160 BTU/lbm-R,

let the quality of steam be x

0.13262 + 1.84494*x = 1.7160

x = 0.858

specific enthalpy = 69.72 + 1035.7*0.858 = 958.35 BTU/lbm

Quality of steam = 0.858

Quality of saturated liquid = 1- 0.858 = 0.142

3.P = 1 psi, T = 101.69 F, specific entropy = 0.13262 BTU/lbm, specific enthalpy = 69.72 BTU/lbm

4. P = 600 psi, specific entropy = 0.13262 BTU/lbm Phase is Compressed liquid

b) Net power output = Power output of turbine - power input of compressor

= 100*( (1518.1 - 958.35) - (71.5-69.72))

= 55797 BTU

c) Heat transfer rate in condenser = 100*(958.35 - 69.72) = 888.63 BTU/s

d) Thermal efficiency = 55796.09/(100*(1518.1-71.5)) = 38.57%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote