A jet of water impinges on a vane and is deflected at 45 degress. The volume flo
ID: 1862774 • Letter: A
Question
A jet of water impinges on a vane and is deflected at 45 degress. The volume flow rate is Q=0.13 m^3/s and the nozzle velocity is v= 35 m/s. What force must be exerted on the illustrated vane if it is to move directly away from the jet at a constant speed of u= 10m/s?
Explanation / Answer
initial velocity of jet = 35 m/s;
angle of the vane = 45 deg ;
velocity of jet in the x direction after impinging on thr vane = u/cos 45;
Vx = 14.14 m/s
similarly Vy = u/cos 45 = 14.14 m/s;
Q' = 0.13 .^3/s;
mass flow rate m' = d.Q' = 1000 *0.13 = 130 kg/s;
Fx = m' * (Vx - v);
Fx = 130 * (14.14 -35);
Fx = -2711.8 N;
F y = m' * ( Vy -v) ;
Fy = 130 * 14.14;
Fy = 1832.2N;
Total force F = sqrt [Fx^2 + Fy^2[;
F = 3276.10 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.