A pump used to pressurize water in a steam power plant has a volume flow rate of
ID: 1862666 • Letter: A
Question
A pump used to pressurize water in a steam power plant has a volume flow rate of 0.1 m^3/sec at the inlet section. Properties across the pump are given in the figure. Assuming adiabatic process, the magitude of pumping power i (kJ/s) is?
The blank circle is supposed to say pump.
A pump used to pressurize water in a steam power plant has a volume flow rate of 0.1 m^3/sec at the inlet section. Properties across the pump are given in the figure. Assuming adiabatic process, the magnitude of pumping power i (kJ/s) is? The blank circle is supposed to say pump.Explanation / Answer
We know that work done by pump per unit mass = specific volume at saturated water condition * difference between operating pressure
From steam table,
Specific volume at 10kPa = .001010 m^3/kg
Difference between pressures = 10000 kPa - 10kPa =9990kPa = 9990000 N/m^2
Work done by pump per unit mass = 10089.9 J/Kg
Now mass flow rate = volume flow rate * density
mass flow rate = 0.1*1000 =100 Kg/sec
Total work done by pump = 10089.9 * 100 = 1008990 J/sec =1008.99 KJ/sec =1008.99 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.