One of the most common passenger vehicles in the North American market is the Fo
ID: 1862412 • Letter: O
Question
One of the most common passenger vehicles in the North American market is the Ford F-150 truck. One engine option for this vehicle is a 4-stroke, 8-cylinder gasoline engine (V8 5.0L Vi-TCT, video: http://www.ford.com/trucks/f150/features/Feature12/#page=Feature12). In this exercise , we will develop an ideal thermodynamic model for this engine.
Cylinders 8
Cylinder head Aluminum
Block material Aluminum
Bore/Stroke 3.63"/3.65"
Compression Ratio 10.5:1
Horesepower/rmp 360@5,500
A)Using the information above determine: i) the total displacement volume of the engine (L), ii) the total volume at BDC (L), the mass of air- the
Explanation / Answer
A)
i)
Displcement volume of each cylinder = pi/4 *bore^2 *stroke = 3.14/4*(3.63^2)*3.65 = 37.755 in^3
Dispalcement volume of 8 cylinders, V_d = 8*37.755 = 302.04 in^3 = 0.1748 ft^3 = 4.95 litre
ii)
Compresion ratio = V_bdc / V_tdc
= V_bdc / (V_bdc - V_d)
10.5 = V_bdc / (V_bdc - 4.95)
V_bdc = 5.471 L
iii)
For air, gas constant R = 287 J/kg-K
At BDC, P1*V1 = m*R*T1
100*10^3 *(5.471*10^-3) = m*287*300
m = 0.0063543 kg = 6.354 grams
B)
i)
Mass of fuel = Mass of air / (Air-to-Fuel ratio)
= 6.354/25
= 0.254 grams
ii)
Heat input per cycle = mass of fuel*calorific value
= (0.254*10^-3)*33
= 0.008387 MJ
= 8.387 kJ
C)
i)
For compression stroke,
P2 / P1 = (V1 / V2)^gamma
P2/100 = 10.5^1.4
P2 = 2689.5 kPa
T2 / T1 =(P2/P1)^((gamma-1)/gamma)
T2 / 300 = (2689.5/100)^((1.4-1)/1.4)
T2 = 768.4 K
For process 2-3:
Heat input = m_air*Cv_air*(T3 - T2)
8.387 = (6.354*10^-3)*0.717*(T3 - 768.4)
T3 = 2609.3 K
For process 3-4:
T3 / T4 = (V4 / V3)^(gamma-1)
2609.3 / T4 = (10.5)^(1.4-1)
T4 = 1018.7 K
ii)
Specific Work done in process 1-2:
W1-2 = R(T2 - T1)/(1-gamma)
W1-2 = 287*(768.4 - 300) / (1 - 1.4)
W1-2 = -336077 J/kg
W1-2 = -336.077 kJ/kg
W2-3 = 0 (constant volume process)
W3-4 = R*(T4 - T3)/(1 - gamma)
W3-4 = 287*(1018.7 - 2609.3) / (1 - 1.4)
W3-4 = 1141255.5 J/kg
W3-4 = 1141.255 kJ/kg
W4-1 = 0 (constant volume process)
Net specific work done per cycle = -336.077 + 1141.255 = 805.18 kJ/kg
iii)
Net Work done per cycle = m_air*specific work
= (6.354*10^-3)*805.18
= 5.116 kJ
Thermal efficiency = Net work / heat input
= 5.116 / 8.387
= 0.61 or 61 %
D)
Work done per cycle = 5.116 kJ
2 revs = 1 cycle
5500 revs = 5500/2 cycle = 2750 cycles
Time taken per cycle = 60 sec / 2750 = 0.02181 sec
Power = Work done / time taken
= 5.116 / 0.02181
= 234.5 kW
= 314.9 hp
Manufacturer specified power (360 hp) is higher than ideal power calculated (314.9 hp) which cannot be true.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.