A 2 kg collar is attached to a spring and slides without friction in a vertical
ID: 1862227 • Letter: A
Question
A 2 kg collar is attached to a spring and slides without friction in a vertical plane along the curved rod
ABC. The spring is un-deformed when the collar is at C and its constant is 600 N/m. If the collar is
released at A with no initial velocity, determine its velocity:
a) As it passes through B
b) As it reaches C
Explanation / Answer
At A extension in spring=0.25-0.15=0.1 m
So
Conserving energy from A to B we have
E(spring (A)) +E(gravitational pot.) = E(Kinetic)+E(spring(B))
1/2*600*0.1^2+2*9.8*0.2=1/2*2*v^2+1/2*600*0.05^2
So
v=2.484m/s (at B)
Conserving energy from A to C we have
E(spring (A)) = E(Kinetic)+E(spring(C)) (no gravity pot. as both at same height)
1/2*600*0.1^2 = 1/2*2*v^2 + 0
So
v=1.732m/s (at C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.