The disk has a mass of 50 kg, a radius of .6 m, and a radius of gyration relativ
ID: 1862111 • Letter: T
Question
The disk has a mass of 50 kg, a radius of .6 m, and a radius of gyration relative to its mass center of .45 m. The uniform slender bar is 1.2 m long and has a mass of 18 kg. Its eft end is pinned to the disk. It is initially held in the horizontal position. Determine the angular accelerations of the disk and bar immediately from rest.
a(disk) = 2.25 rad/s^2
A(bar) = 10.5 rad/s^2
Explanation / Answer
50*10.5*0.6 + 18*2.25*0.45 = 68*a
a = 4.9 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.