The barometer in the atrium of the engineering building is made of multiple 10 f
ID: 1861457 • Letter: T
Question
The barometer in the atrium of the engineering building is made of multiple 10 foot long
sections of glass tube with inner diameter of 2 inches. The tube has a vacuum at the top
of the closed tube and the reservoir of fluid is open to the atmosphere at the bottom. If
the fluid column height if 40 ft 6 inches under conditions where the pressure in the atrium
is 101.325 kPa, what is the density of the fluid in the barometer (in units of kg/m3)?
Explanation / Answer
presure at the top of barometer = 0 (vacuum)
at the bottom, just at the end of column,
P = 101.325 kPa ( at same hieght with the atmosphere)
rho*g*H = 101.325 kPa
40 ft 6 inches =12.344 m,
rho =101.325*10^3 /(12.344*9.81)
rho = 836.74 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.