The 0.28-kg particle has a speed v = 11.6 m/s as it passes the position shown. T
ID: 1860990 • Letter: T
Question
The 0.28-kg particle has a speed v = 11.6 m/s as it passes the position shown. The coefficient of kinetic friction between the particle and the vertical-plane track is ?k = 0.19. Determine the magnitude of the total force exerted by the track on the particle. What is the change in speed v^(dot) (positive if speeds up, negative if slows down) of the particle?
Please show all work involved! Will give points to the correct answers.
The 0.28-kg particle has a speed v = 11.6 m/s as it passes the position shown. The coefficient of kinetic friction between the particle and the vertical plane track is ?k = 0.19. Determine the magnitude of the total force exerted by the track on the particle. What is the change in speed v^(dot) (positive if speeds up, negative if slows down) of the particle?Explanation / Answer
normal force on the track by the particle = (mv^2/r)-mg cos theta
=(0.28 11.6^2 /4.8 )- 0.28*9.8*cos 27 = 5.404 N
so, frictional force in the tangential direction = mew*N = 0.19*5.404 = 1.02N
so, the track exerts normal force and frictional force on particle each 90 degrees to each other
magnitude of total force exerted by the track on the particle. = sqrt( 5.04^2 +1.02^2) = 5.14 N
decleration of particle = (force)/mass = (mg sin theta +frictional force)/mass =( (0.28*9.8*0.5 )+1.02)/0.28
= 8. 54m/s^2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.