Suppose you were going to accelerate a 2000. kg car by the Rube Goldberg contrap
ID: 1860928 • Letter: S
Question
Suppose you were going to accelerate a 2000. kg car by the Rube Goldberg contraption shown in the following figure. The fan (A) blows apples (C) off the tree (B) into the funnel and thus into the bag (D). The bag is pulled downward by the force of gravity (equal to the weight of the apples in the bag), and that force is transmitted via the pulley (E) to accelerate the car (F). About how many apples each weighing 1.00 N would have to fall into the bag in order to achieve 0 to 60.0 mph in 7.00 seconds? Assumed the filled bag applies a constant force to the car, equal to the weight of the apples in the bag.
I NEED EXPLANATION STEP BY STEP.
THANK YOU
Suppose you were going to accelerate a 2000. kg car by the Rube Goldberg contraption shown in the following figure. The fan (A) blows apples (C) off the tree (B) into the funnel and thus into the bag (D). The bag is pulled downward by the force of gravity (equal to the weight of the apples in the bag), and that force is transmitted via the pulley (E) to accelerate the car (F). About how many apples each weighing 1.00 N would have to fall into the bag in order to achieve 0 to 60.0 mph in 7.00 seconds? Assumed the filled bag applies a constant force to the car, equal to the weight of the apples in the bag.Explanation / Answer
60 mph = 26.82 m/s
Acceleration a = (26.82 - 0)/7 = 3.832 m/s^2
Force F = ma = 2000*3.832 = 7663.5 N
Let n be the no. of apples.
1*n = 7663.5
n = 7663.5 (about 7664 apples)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.