An amplifier circuit has a gain of 85 dB. If the magnitude of the input voltage
ID: 1860719 • Letter: A
Question
An amplifier circuit has a gain of 85 dB. If the magnitude of the input voltage to the amplifier is12 mV, what is the output voltage magnitude? dir="ltr" data-font-name="times" data-canvas-width="263.97760000000005"> An amplifier circuit has a gain of 85 dB. If the magnitude of the input voltage to the amplifier is12 mV, what is the output voltage magnitude?Explanation / Answer
Gain = 20 log ( Vout/Vin )
85 = 20 *log (Vout/12)
4.25 = log (Vout/12)
10^4.25 = Vout/12
Vout = 12*17782.79 = 213393.52 mV = 213.39 V -------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.