The inner and outer surfaces of a 0.3 m thick 400?cm X 700?cm north wall of an e
ID: 1860407 • Letter: T
Question
The inner and outer surfaces of a 0.3 m thick 400?cm X 700?cm north wall of an electrically heated home are maintained at temperatures of 40oC and 22oC, respectively. The rate of heat transfer through that wall is 1159 W. (a) Determine the thermal conductivity of that wall, which is made of brick, in W/m.K. If the temperatures of the surfaces are maintained constant for a period of 8 h, (b) determine the total heat loss through the wall for that period, and (c) the cost of that heat loss if the cost of electricity is 0.07/kWh.Explanation / Answer
RATE OF HEAt transfer H = dQ/dt = KA(T2-T1)/L is the formula. where K is coffeicient of thermal conductivity
A = area
L = thickness
T2-T1 = change of temp
re arranging the terms K = Power * L/A (T2-T1)
K = 1159 * 0.3/4*7 * (40-22)
K = 0.689 W/mK
b. power = heat loss/ time
then heat loss dQ = power * time = 1159* 8*60*60= 3.337 *10^7 J
c. 0.07 1/KWhr = 0.07*1/1000 = 0.00007 1/Whr
cost = 0.00007 * 1159 = 0.08113/hr
cost = 0.08113* 8h = $0.649
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.