The car is traveling at a speed of 60 mi/hr as it approaches point A. Beginning
ID: 1860383 • Letter: T
Question
The car is traveling at a speed of 60 mi/hr as it approaches point A. Beginning at A, the car decelerates at a constant 7 ft/sec^2 until it gets to point B, after which its constant rate of decrease of speed is 3 ft/sec^2 as it rounds the interchange ramp. Determine the magnitude of the total car acceleration (a) just before it gets to B, (b) just after it passes B, and (c) at point C.
Explanation / Answer
60 mi/hr = 88 ft/s
a) Magnitude of total car acceleration just before B = -7 ft/s^2 given
b) velocity at B is given byV^2 = u^2 -2aS
v^2 = 88^2 - 2*7*300
So, v = 59.5 ft/s
radial acceleration = v^2/r = 59.5^2/200 = 17.7 ft/s^2
tangential acceleration = -3 ft/s^2
total acceleration just after B = sqrt(17.7^2 + (-3)^2) = 17.97 ft/s^2
c) velocity at C is given by v^2 = 59.5^2 - 2*3*(pi*200/2)
v = 40.7 ft/s
radial acceleration = v^2/r = 40.7^2/200 = 8.28 ft/s^2
total acc = sqrt(8.28^2 + (-3)^2) = 8.8 ft/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.