Air enters an adiabatic compressor at 102 kPa and 314 K and exits at a temperatu
ID: 1860050 • Letter: A
Question
Air enters an adiabatic compressor at 102 kPa and 314 K and exits at a temperature of 581 K. Determine the power (kW) for the compressor if the inlet volumetric flow rate is 0.205 m3/s. Use constant specific heats evaluated at 300 K.
Correct Answer: -62.26
PLEASE show work and equations
Air enters an adiabatic compressor at 102 kPa and 314 K and exits at a temperature of 581 K. Determine the power (kW) for the compressor if the inlet volumetric flow rate is 0.205 m3/s. Use constant specific heats evaluated at 300 K.
Correct Answer: -62.26
PLEASE show work and equations
Explanation / Answer
Work= Cp(T2-T1) = 1.004*(581-314) = -268.07 KJ/Kg
mass flow rate = density*Vol flow rate =1.127*0.205 = 0.231 Kg/s
Power = Work*mass flow rate = -61.92
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.