Question A 3.00 mol-sample of dry air occupying 2.00 times 10-1 m3 at 400 K is c
ID: 1859899 • Letter: Q
Question
Question
A 3.00 mol-sample of dry air occupying 2.00 times 10-1 m3 at 400 K is compressed in a sealed piston-cylinder assembly until its temperature reaches 2000 K and its volume is one-fifth its original volume. Assume dry air can be described as an ideal gas with a mean molar heat capacity at constant pressure of 29.0 J/mol-K. Determine the initial & final pressures (in Pa). Determine delta U(in kJ). Determine W & Q (in kJ) if the compression is performed irreversibly against a constant external pressure in a single step. Determine W & Q (in kJ) if instead the compression is performed reversibly along a path with PV2 = constant. Explain the difference in your answers for parts c & d.Explanation / Answer
We know PV = nRT, using all in SI units.
a)
P1(2X10^-1) = 3(8.314)(400)
P1 = 49.884 kPa
P2(0.2/5) = 3(8.314)(2000)
P2 = 1247.1 kPa.
b)
Cv = Cp - R
Cv = 29.0-8.314 = 20.686
deltaU = 3(20.686)(2000-400)
= 99.29kJ
c)
W(single step) = P1(V2 - V1)
=49.884(0.2/5-0.2)
=-7.981 Kj
Q = U + W
= 99.29-7.981 = 91.309KJ
d)
W = (P2V2-P1V1)/1-K
=-( (1241.1)(0.2/5) - ((49.884)(0.2))
=-39.66Kj
Q = U + W
= 99.29-39.66 = 59.63KJ
e) There is a difference because the second process is reversible so it encounters a different pressure at each step and hence different work done.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.