You are designing an ex vivo artificial organ. The cells in the organ cannot tol
ID: 1858672 • Letter: Y
Question
You are designing an ex vivo artificial organ. The cells in the organ cannot tolerate shear stress in excess of 0.5 g/cm s^2. You need to design channels to deliver the nutrients to the cells. The total number of cells in device is 2*10^9. The rate of oxygen metabolism is 7.8 nmol oxygen/min/mg of cells. The cell mass is 33.7*10^ -12g/cell.
1-How much oxygen must be delivered to the device per second?
2-Assume that the dissolved oxygen concentration in media ( that is flowing over the cells) is 0.2 mmol/litter of media. What volume of fluid must be pumped into device per second?
3-Assuming the cells are 20 micrometer diameter discs, how much surface area is required for the plate if they are cultured as a monolayer (single layer-not one on top of another)?
4-Plot shear stress and oxygen flux as a function of position?
You can assume the properties of media to be that of water and whole system to be at 37 C, cleary state all assumptions made
Explanation / Answer
(1)total mass of cell=33.7*10^-12*2*10^9=67.4mg oxygen delivered to device per second=67.4*7.8/60=8.76nmol (2)volume of fluid pumped into device per second=8.76*10^-3/0.2=4.38*10^-2litre/s (3)surface area required=20*10^-6*2*10^9=4*10^4m dia disc.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.