Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heat pump will be used to heat a building during the winter and will then cool

ID: 1858179 • Letter: A

Question

A heat pump will be used to heat a building during the winter and will then cool the same space during the summer. The rate of heat gain or loss is determined to be 2400 kJ per hour per each degree of temperature difference between the space and the outdoor temoerature. The interioe temperature will be 293 K during the winter, but will be kept at 298 K in the summer.


a) If the outside temperature is 0 deg C, what would be the minimum power to drive the compressor?

b) What would be the coefficient of performance?

c) USing the same power found in the part a above, what would be the maximum outdoor temperature during the summer for this system to operate and maintain the space at 298 K?

d) What would be the coefficient of performance in this mode?


Explanation / Answer

(a) minimum power required = (1-(T2/T1))*Q=40.268 kJ/hr

(b) COP = 1/(1-(293/298))= 59.6

(c) (1-(298/T))*2400=40.268

so T=303.1 K

(d)COP= 1/(1-(298/303.1)) = 59.4313

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote