Air at 300 K and 100 kPa flows into a hair drier having electrical work input (h
ID: 1855229 • Letter: A
Question
Air at 300 K and 100 kPa flows into a hair drier having electrical work input (heating coil and fan motor) of 1500 W. Because of the size of the air intake, the inlet velocity of air is negligible. The air temperature and velocity at the hair dryer exit are 80oC and 21 m/s, respectively. The flow process both constant pressure and adiabatic. Assume air has constant specific heats at 300 K. Cp=1.005 kj/kg.K and R= 0.287kj/kg.K . a) Determine the air mass flow rate into the hair drier, in kg/s b) Determine the air volume flow rate at the hair drier exit, in m3/s c) Determine the diameter of the drier exit in mmExplanation / Answer
P1 = 100 Kpa and T1 = 300 K
Work input = 1500W = 1.5 KW
T2 = 80 C = 353 K
now, m.h1 + Work = m.h2 + m.V^2/2
where h = enthalpy = Cp.T
so, m x 1.005 x 300 + 1.500 = m x { 1.005 x 353 + 21^2/2000 }
a) so masss flow rate = m = 0.028 kg/s
b) now P = d.Rair.T
where d = density of air
so, 100 = d x 0.287 x 353
so, d = 0.987 m^3/Kg
so volume flow at exit = m/d = 0.028/0.987 = 0.0283 m^3/s
so, dia = 1.7167 mm
c)volume flow at exit = area x velocity = pi/4 x d^2 x 21 = 0.0283
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.