Natural gas is primarily composed of methane (CH4), while coal can be modeled as
ID: 1853456 • Letter: N
Question
Natural gas is primarily composed of methane (CH4), while coal can be modeled as eicosane (C20H42). Methane has a heat of combustion of 55.6 MJ/kg, and its molecular weight is 16 g/mol. Correspondingly, eicosane has a heat of combustion of 47.2 MJ/kg, and its molecular weight is 282 g/mol. If you generated the same total amount of heat with each fuel, which would produce more CO2 emissions? By how much? (Hint: Remember that hydrocarbon consumption produces one CO2 molecule for each carbon atom in the fuel.)Explanation / Answer
CH4 + 2O2 --> C02 + 2H2O
1 mole CH4 (16g of CH4) releases 1 mole CO2..
therefore H = 55.6MJ/Kg x 0.016 Kg = 0.8896 MJ..
C20H42 + 61/2O2 --> 20CO2 + 21H2O
1 mole C20H42 (282g of C20H42) releases 20 mole CO2..
therefore H = 47.2MJ/Kg x 0.282 Kg = 13.3104 MJ..
For producing same amount of energy as C20H42 (13.3104 MJ), [13.3104/0.8896] = 14.96 moles of CH4 is to be used..
14.96 moles of CH4 gives releases 14.96 moles of CO2...
1 mole C20H42 (282g of C20H42) releases 20 mole CO2..
And both produce same amount of energy, i.e 13.3104 MJ energy..
C20H42 gives more CO2 emissions..
By [20/14.96] = 1.33 times..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.