A hollow shaft with an outside diameter of 133 mm and an inside diameter of 121
ID: 1852975 • Letter: A
Question
A hollow shaft with an outside diameter of 133 mm and an inside diameter of 121 mm is subjected to both a torque of T = 5.1 kN-m and an axial tension load of P = 118 kN, as shown. Determine the normal and shear stresses at point H and show them on a stress element.
A hollow shaft with an outside diameter of 133 mm and an inside diameter of 121 mm is subjected to both a torque of T = 5.1 kN-m and an axial tension load of P = 118 kN, as shown. Determine the normal and shear stresses at point H and show them on a stress element.Explanation / Answer
Normal stress = P/(pi/4 x (d02 - di^2))
= 118 / (pi/4 x ( 0.133^2 - 0.121^2))
= 49317.08 KN/m^2 = 49.317 Mpa
shear stress = 16T.do /(pi. (do^4 - di^4))
= 16 x 5.1 x 0.133 x/ ( pi x (0.133^4 - 0.121^4))
= 35056.71 Kn/m^2 = 35.056 Mpa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.