2 metric tons (1 metric ton= 1000kg) of paper uniformly loads a steel shaft afte
ID: 1852576 • Letter: 2
Question
2 metric tons (1 metric ton= 1000kg) of paper uniformly loads a steel shaft after being manufactured at a paper mill. The shaft is then impacted in the middle and from below by a force of 15kN. The shaft has a diameter of 0.15m and is made of a steel alloy. (The total length of the rod is 2m) E=200GPa v(poisson's ratio)=0.33 Sy=750GPa What is the maximum deflection of the beam?
attempt: Using the superposition method deflection=-5wL^4/384EI +-PL^3/48EI
how do you find I to use in the equation?
Explanation / Answer
-5wL^4/384EI +-PL^3/48EI IN the given above equation w means weight per unit length on the shaft and 2 metric tons is loaded on 2metre rod ==>>w=2000/2=1000 kg/m And P= force on the rod and here P=-15000 (- because it is loaded from below) weknow E,and I is moment of ineria =pi*r^4/2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.