The radius of the pulley is R = 100 mm and its moment of inertia is I = 0.1 kg-m
ID: 1852154 • Letter: T
Question
The radius of the pulley is R = 100 mm and its moment of inertia is I = 0.1 kg-m2. The mass m = 5 kg. The spring constant k = 135 N/m. The system is released from rest with the spring unstretched. (a) How far has the mass fallen when it reaches maximum velocity?
The radius of the pulley is R = 100 mm and its moment of inertia is I = 0.1 kg-m2. The mass m = 5 kg. The spring constant k = 135 N/m. The system is released from rest with the spring unstretched. (a) How far has the mass fallen when it reaches maximum velocity?Explanation / Answer
max is achieved when 135x = 5*9.8 x = 0.362m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.