PLEASE HELP!!! I WILL RATE 5 STARS TONIGHT! Determine the specific volume of wat
ID: 1850383 • Letter: P
Question
PLEASE HELP!!! I WILL RATE 5 STARS TONIGHT!Determine the specific volume of water at 17.5 MPa and 500 oC using a) the steam tables, b) the ideal gas equation and c) the generalized compressibility chart (method of corresponding states). Given that the steam tables provide the most accurate value for the variable being evaluated, calculate the percentage error committed in parts b) and c) above.
Explanation / Answer
a) from the steam table, at 17.5Mpa and 500deg C v= 0.00784411 m^3/kg b) Ideal gas equation PV=nRT =>v=1000*R*T/(18*P) = 0.020392 m^3/kg c) compressibility factor of steam (z) at given state=0.476104 PV=znRT v = 0.020392*0.476104 = 0.009708712 m^3/kg thus calculate % error.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.