Design a difference amplifier with a single op-amp with: Ad = 10 V/V Acm = 0 Rid
ID: 1846272 • Letter: D
Question
Design a difference amplifier with a single op-amp with:
Ad = 10 V/V
Acm = 0
Rid = 2kohms
How will you determine Ad = 0?
How will you determine Acm = 0?
Replace R2 with a resistor that is 10% smaller. How do Ad and Acm change?
Will the op-amp output any voltage value?
Explanation / Answer
R2/R1 = Ad
Rid = 2*R1 = 2k ohm
R1 = 1k ohm
R2/R2 = 10
=> R2 = 10k ohm
now , R2 = 10 k - .1*10k ohm
R2 = 9k ohm
R1 = 1k ohm
Ad' = 9 = R2'/R1
Acm = 0
Yes op-amp will output the voltage
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.