Resistor R: 10K?, Capacitor C: 47?fd, Inductor L: 150mh, assume i L (t 0 ) = 0 [
ID: 1846270 • Letter: R
Question
Resistor R: 10K?, Capacitor C: 47?fd, Inductor L: 150mh, assume iL(t0) = 0
[4] The voltage waveform is shown below is vL(t) across a 0.5H inductor. What is the current through the inductor after 5 milliseconds? The time scale is in seconds, but make it milliseconds.
Resistor R: 10K?, Capacitor C: 47?fd, Inductor L: 150mh, assume iL(t0) = 0 The voltage waveform is shown below is vL(t) across a 0.5H inductor. What is the current through the inductor after 5 milliseconds? The time scale is in seconds, but make it milliseconds.Explanation / Answer
voltage across inductor=L*di/dt
where i is the current
i=integral of (1/L)*v*dt
so at 10 us,
we need to find area under the v-t curve and then divide by L value to get the current value.
area=5*2-1*5=5 V.ms
so current=5/0.15=33.33 mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.