The response of the underdamped system is given by x(t) = Ae^-gamma omega _nt(si
ID: 1843852 • Letter: T
Question
The response of the underdamped system is given by x(t) = Ae^-gamma omega _nt(sin (omega_d t + phi) Where A = [(v_0 + gamma omega _n x_0)^2 + (x_0 omega _d)^2/omega^2_d]^1/2 phi = tan^-1(x_0 omega _d/v_0 + gamma omega _n x_0) gamma = c/2m omega _n omega_n = squreroot k/m omega_d = omega_n squreroot 1 - gamma^2 For m = 5 kg, x_0 = 2mm, v_0 = 0 find c and k such that A = 3mm find the time it rakes to damp out the response use a 4th order Runge-Kutta method to approximate the solution for 0 lessthanorequalto t lessthanorequalto 20 and plot the results.Explanation / Answer
The answer of following question is as follows.
The maximum value of the damper is 7
While the value of the spring is 9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.