When a material fractures, energy is required to stretch and break bonds. If an
ID: 1843786 • Letter: W
Question
When a material fractures, energy is required to stretch and break bonds. If an extremely brittle ceramic is used as an example, we can ignore the energy dissipated in dislocation motion because the ceramic will crack before it plastically deforms. If every bond requires 10 eV of energy to break, how much energy (in Joules) is necessary increase the size of a crack by 1 square inch? Assume the material forms a simple cubic structure with a = 1 nm. How much total energy is absorbed when a 3 inch diameter cylinder cracks all the way through?Explanation / Answer
Given: a = 1*10-9 m, A = 1 in2 = 0.00064516 m2, Ebond = 10 eV = 1.6022×1019 J
a) Now,
Ebond = 2*e*(a*a)*A
here, e = energy necessary to increase the size of crack by 1 in2
substituting and solving, we get
e = 1241.7075 J/m2
b) d = 3 in = 0.0762 m
area = 3.14*0.25*0.07622 = 4.5604*10-3 m2
So total energy absorbed in cylinder = 1241.7075*4.5604*10-3 = 5.66268 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.