The figure shows a vertical-axial flow pump and its components. The outlet pipe
ID: 1842428 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Given,
d1 = 10 inches
d2= 8 inches
h1 = 3ft
h2 = 18ft
Flow rate (Q) = 3ft3/s
Q= A1v1
v1 = Q/A1 = 5.5 ft/s
Power = Force * Velocity = Net Head * Flow Rate * Densityw
(Here Velocity at the point of application of force is to be considered, in this case is v1)
F = Qh/ v1
=> F = [62.43*3*(18-3)]/5.5
F = 510.8 lb
There fore, the net force acting on the bearing is 510.8 lb
The impeller pulls water upward, hence water exerts a reactive downward force on the shaft. Hence the shaft is in tension.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.