The following data is given for the reheat system shown below: Sensible load = 7
ID: 1841626 • Letter: T
Question
The following data is given for the reheat system shown below: Sensible load = 700,000 Btu/hr, Latent load = 300,000 Btu/hr, Space (State 2 and 3): 77 degree F DBT, Outdoor (State 4): 95 degree F DBT, and 40% RH, Supply (State 1) air flow rate: 52800 cfm, Exhaust (State 3) airflow rate: 8000 cfm, Cooling coil exit (State 6): 50 degree F DBT, and 90% RH. Neglecting fan and duct heat gains, determine the supply air temperature, the relative humidity in the space, and the reheat coil and cooling coil capacities (in BTU/hr). Show the processes on the attached psychrometric chart. Label each state.Explanation / Answer
solution:
1)here flow rate are related as
Qsupply=Qexhaust+Qreturn
Qreturn=52800-8000=44800 cfm or 1269 cmm
Qsupply=52800 cfm or 1495 cmm
here amount of exhaust air is equal to amount of fresh air
Qexhaust=Qfresh air=8000 cfm or 226.5 cmm
2)here Oouside air sensible heat load is
OASH=.0204*Qfresh*(To-Tr)
To=95 F or 35 c
Tr=77 F or 25 c
OASH=46.206 kw
3)here outside air latent heat load is given by
OALH=50*Qfresh(Wo-Wr)
from psychrometric chart
Wo=.014 kg/kg of dry air
where cooling coil inlet temperature is given by
Te=Qfresh*To+Qreturn*Tr/(Qreturn+Qfresh)
Te=26.51 c
Tl=10 c and 90 RH or .007 kg/kg of dry air
as cooling coil just provide sensible cooling hence specific humidity at inlet and outlet remain same
We=.007 kg/kg of dry air
where from chart ,we are provide sensible cooling and reheating hence supply air specific humidity is remain same
Wr=.007 kg/kg of dry air
nowoutside air latent heat load
OALH=50*Qfresh*(Wo-Wr)
OALH=79.2687 kw
4)now total sernsible and latent heat load are
SH=RSH+OASH=205.1497+46.206=251.35 kw
LH=RLH+OALH=87.9213+79.2687=167.19 kw
5)cooling coil load is
cooling coil load=SH+LH=418.54 kw
where available capacity=.0204*Qsupply(Tl-Te)=503.52 kw
6) as cooling coil provode additional cooling hence this much load has to supply by reheater
reheater capacity=available cooling coil capacity-cooling coil load=84.98 kw
7)air supply temperature is
reheater capcity=.0204*Qsupply(Trs-Tl)=.0204*1495(Trs-10)=84.98 kw
Trs=12.78 c
8)where room relative humidity is varying and it is
for 25 c saturated vapor pressure is
Pvs=.03166 bar
P=1 atm=1.013 bar
wr=.622(Pv/P-Pv)
we get for Wr=.007
Pv=.01127 bar
hence relative humidity=RHr=Pv/Pvs=.01127/.03166=.355969 or 35.59%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.