A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1837128 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 9.47 m work plank which weighs 113 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.00 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.48 kg, which he places 0.280 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 522 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.
Explanation / Answer
Torque balance :
Torque due to (plank weight + worker B + pain can) =Torque due to (Worker A)
113*(9.47 /2) +( W*3.78 )+(3.48 *9.81*4.00) = 522*9.47
solving we get
W =1130.09 N...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.