A plane electromagnetic wave travelling in the positive direction of an x axis i
ID: 1837089 • Letter: A
Question
A plane electromagnetic wave travelling in the positive direction of an x axis in vacuum has components E_x = E_y = 0 and E_z = 3.4 v/m) cos[(z times 10^-15 s^-1)(t - x/c)]. What is the amplitude of the magnetic field component? Parallel to which axis does the magnetic field oscillate? When the electric field component is in the positive direction of the z axis at a certain point P, what is the direction of the magnetic field component there? Assume that the speed of light is 2.998 times 10^8 m/s. Number Units the tolerance is +/-5%Explanation / Answer
a)
peak value of magnetic field
B=E/c =3.4/(3*108)
B=1.13*10-8T or 11.33 nT
b)
y-axis
c)
-y-axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.