The circuit below shows 2 batteries and 3 equal resistors. E1= 35.8 volts, and E
ID: 1836628 • Letter: T
Question
The circuit below shows 2 batteries and 3 equal resistors. E1= 35.8 volts, and E2=19.3 volts. Each resistor is 20.4 ohms. Find the power P2 dissipated in the resistor R2 . Enter your answer in Watts.
QUESTION 6 5 pointsSave Answer The circuit below shows 2 batteries and 3 equal resistors. E1 35.8 volts, and E2-19.3 volts. Each resistor is 20.4 ohms. The circuit below shows 2 batteries and 3 equal resistors. E17 35.8 volts, and E2=19.3 volts. Each resistor is 20.4 ohms Find the power P2 dissipated in the resistor R2. Enter your answer in Watts. R1 2 R2 3 R3 58%Explanation / Answer
Here,
Here,
for the current flowing through the R2
current through R2 = E2/R2
current through R2 = 19.3/20.4 A
current through R2 = 0.946 A
Now , for the power dissipated through R2
power dissipated through R2 = I2^2 * R2
power dissipated through R2 = 0.946^2 * 20.4
power dissipated through R2 = 18.26 W
the power dissipated through R2 is 18.26 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.