An green hoop with mass m h = 2.6 kg and radius R h = 0.14 m hangs from a string
ID: 1836421 • Letter: A
Question
An green hoop with mass mh = 2.6 kg and radius Rh = 0.14 m hangs from a string that goes over a blue solid disk pulley with mass md = 1.9 kg and radius Rd = 0.08 m. The other end of the string is attached to a massless axel through the center of an orange sphere on a flat horizontal surface that rolls without slipping and has mass ms = 4.2 kg and radius Rs= 0.22 m. The system is released from rest.
1)
What is magnitude of the linear acceleration of the hoop?
m/s2
2)
What is magnitude of the linear acceleration of the sphere?
m/s2
3)
What is the magnitude of the angular acceleration of the disk pulley?
rad/s2
4)
What is the magnitude of the angular acceleration of the sphere?
rad/s2
5)
What is the tension in the string between the sphere and disk pulley?
N
6)
What is the tension in the string between the hoop and disk pulley?
N
7)
The green hoop falls a distance d = 1.61 m. (After being released from rest.)
How much time does the hoop take to fall 1.61 m?
s
8)
What is the magnitude of the velocity of the green hoop after it has dropped 1.61 m?
m/s
9)
What is the magnitude of the final angular speed of the orange sphere (after the green hoop has fallen the 1.61 m)?
rad/s
Explanation / Answer
The only force on the system is the weight of the hoop
Fnet=mhg= 26*9.8= 25.48 N
The inert masses that must be accelerated are the ring, pulley, and the rolling sphere. The mass equivalent of M the pulley is found by
T = FR = I*alpha= I*a/R
F = M*a = I*a/R2
M = I/R2 = (1/2)*m*R2/R2 = 1/2*m
The mass equivalent of the rolling sphere is found from parallel axis theorem
I = 2/5*mR2+ mR2
I = 7/5*mR2
M = 7/5*m
1.
linear acceleration of hoop
a = F/m = 25.48/(2.6 + (1/2)*1.9 + (7/5)*4.2)
a=2.7 m/s2
2.
linear acceleration of the sphere
a=2.7 m/s2
3.
angular acceleration disk pulley:
alpha =a/Rd =2.7/0.08 =33.75 rad/s2
4.
angular acceleration sphere is
alpha =a/Rs =2.7/0.22 =12.27 rad/s2
5)
the tension in the string between the sphere and disk pulley
T =Ma =(7/5)*4.2*2.7 =15.88 N
6.
the tension in the string between the hoop and disk pulley
T=Mh(g-a) =2.6(9.8-2.7) =18.46 N
7.Time taken by hoop to fall is
t=sqrt[2d/a]=sqrt[2*1.61/2.7] =1.09 s
8)
the velocity of the green hoop after it has dropped 1.61 m is
V=sqrt[2ad] =sqrt[2*2.7*1.61] = 2.95 m/s
9)
final angular speed of the orange sphere
W=V/R =2.95/0.22 =13.4 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.