An intercom system master station provides music to six hospital rooms The proba
ID: 1833818 • Letter: A
Question
An intercom system master station provides music to six hospital rooms The probability that any one room will be switched on and draw power at any time is 0.4. When on, a room draws 0.5 W. Find and plot the density and distribution functions for the random variable "power delivered by the master station". If the master-station amplifier a overloaded when more than 2 W is demanded, what is its probability of overload?Explanation / Answer
probability to switch on is p=.4 probability to swith off is q=1-p=0.6 (a) density function f(x)=sumation (k->0 to n) (nCk)* p^k * q^(n-k)*impluse(x-k) here n=6 at plot is impluses with amplitude x amplitude 0 0.05 1 0.18 2 0.31 3 0.27 4 0.14 5 0.04 6 0 for PDF F(x=n)=sumation (k->0 to n) (nCk)* p^k * q^(n-k)*U(x-k) n=6 the plot is stair case with amplitudes at x= x amplitude 0 0.05 1 0.23 2 0.54 3 0.81 4 0.95 5 0.99 6 0.1 (b) to get overload P=1-P(XRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.