Suppose that we have a resistive circuit that has more current sources than volt
ID: 1833028 • Letter: S
Question
Suppose that we have a resistive circuit that has more current sources than voltage sources. The analysis method that we'd expect to work best is :1. Brute force KCL and KVL
2. Thevenin's Theorem
3. Superposition Theorem
4. Mesh Analysis
5. Node Analysis
The resistance of a 1 kilometer long section of copper wire (s=5.7×10^7 S/m) whose radius is 1 mm is :
1. 5.6 Ohms
2. 0.56 Ohm
3. .056 Ohm
4. 56 Ohms
The AWG table describes
1. Standard wire sizes
2. Standard resistor sizes
3. Standard capacitor sizes
4. None of the given answers
Explanation / Answer
For a resistive circuit with more number of current sources than voltage sources, the best analysis methos is NODE ANALYSIS Given l = 1km = 1000m s = 5.7*107 S/m r = 1mm = 0.001m Area of cross section A = r2 = (3.14)(0.001)2 = 3.14*10-6 m2 Resistance R = l/A or R = l/sA R = 1000 / (5.7*107)(3.14*10-6) R = 5.6 AWG - American Wire Gauge describes STANDARD WIRE SIZESRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.