Given the electric field of a 200 MHz uniform plane wave propagating in the z^ d
ID: 1831577 • Letter: G
Question
Given the electric field of a 200 MHz uniform plane wave propagating in the z^ direction, where E is parallel to the y axis and reaches a peak value of 150 (mV/m) at t = 0 (s) and z = 0.5 (m).(a) Write the expression for the electric field of the wave in free space.
(b) Write the expression for the electric field of the wave in polystyrene (µr = 1, er = 2.53).
I sorta understand part a. The problem is our professor hasn't given us an example of writing a wave equation in a medium (polystyrene).
Explanation / Answer
f = 200 MHz, uniform plane wave propagating in the z^ direction, where E is parallel to the y axis and reaches a peak value of Emax = 150 (mV/m), at t = 0 (s) and z = 0.5 (m).(a) Write the expression for the electric field of the wave in free space. speed v = c = 3.00*108 m/s, = v/f E = Emax cos[2ft - 2/ (z - 0.5)] = Emax cos[2(ft - fz/v + 0.5f/v)] E = 150 cos[2(108 t - 0.667 z + 0.333)] (b) Write the expression for the electric field of the wave in polystyrene (µr = 1, r = 2.53). v = c/(r*r) = 1.886*108 m/s E = Emax cos[2(ft - fz/v + 0.5f/v)] E = 150 cos[2(108 t - 1.060 z + 0.530)]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.