I am very confused on this one, Help would be greatlyappreciated. Defaults:Ambie
ID: 1830279 • Letter: I
Question
I am very confused on this one, Help would be greatlyappreciated.Defaults:Ambient temperature TA = 25oC. 40W
power transistor with TJMAX = 225oC, cooled by‘top
hat’ heat sink with CA = 5oC/W.
An ideal class-B amplifier is required for a
RL = 5 load.
(a) Using the default power transistors,
determine the minimum supply rail voltage
required if TJ < 105oC is required.
(b) If the supply rail voltage VS = (+-) 12V
what is the minimum allowed load resistance RL
and maximum power that these transistors (as
constrained) can deliver to the load?
Explanation / Answer
There should be a working equation that described thethermal effect... given in your book what is it ?
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.