A permanent magnet commutator motor produces a torque of8 N. m with armature cur
ID: 1830258 • Letter: A
Question
A permanent magnet commutator motor produces a torque of8 N. m with armature current = 10A. armature R=.16 ohms. if motordrives a load requiring torque of 20 N. m at speed = 1800rpm, whatmust the voltage applied at the armature terminal be? thanks-lifesaver!!!! A permanent magnet commutator motor produces a torque of8 N. m with armature current = 10A. armature R=.16 ohms. if motordrives a load requiring torque of 20 N. m at speed = 1800rpm, whatmust the voltage applied at the armature terminal be? thanks-lifesaver!!!!Explanation / Answer
Eb=back emf,T=torque,Ia= armature current,=speed inrpm,R=armature resistance=.16(given) We know that Eb*Ia=T*=output power(P) or T/Ia=Eb/=8/10=.8 N-m/A=.8 units(As given in theproblem) Now, = 1800rpm implies Eb = 1440V(1800*.8) T= 20 N-m implies Ia = 25A Let V be the armature terminal voltage to be applied So V= Eb+IaR=Ans.................................(Calculate yourself)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.