\"A freeway exit ramp has a single lane and consists entirely of a horizontal cu
ID: 1829088 • Letter: #
Question
"A freeway exit ramp has a single lane and consists entirely of a horizontal curve with a central angle of 90 degrees and a length of 628 ft. If the distance cleared from the centerline for sight distance is 19.4 ft., what design speed was used to design the curve?"
Explanation / Answer
Ms = 19.4 - 6 = 13.4 ft
L = 2 pie R delta/ 360
R = 360L/2pie delta
= 360 * 628 /(2*3.14*90) = 400 ft
Rv = 400 - 6 = 394 ft..
SSD = pie Rv/90 * cos inverse {Rv - Ms}/Rv
= 3.14 * 394/90 cos inverse {394-13.4}/394
= 206 ft
hence Speed = 30 mph
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.