Air (m=28.97kg/kmol) is uniformly heated at steady state as it flows through a c
ID: 1827257 • Letter: A
Question
Air (m=28.97kg/kmol) is uniformly heated at steady state as it flows through a cylindrical constant area duct. It enters the channel uniformly at 2.5atm, 300K and 80m/s and exits at 1.5atm. What is the necessary heat transfer per unit mass in kJ/kg to achieve the exit conditions under the following flows? (You can assume that the air behaves as ideal gas at constant ?=1.4.)
a) Air exits uniformly at 300m/s.
b) Air flow is laminar with a maximum speed of 300m/s at the exit.
c) Air flow is turbulent (n=7) with a maximum speed of 150m/s at the exit.
Interpret your results and comment intelligently.
Please all steps, thanks you.Type your question here
Explanation / Answer
(A) entering condition P1=2.5 atm T1=300K v1=80 m/sec V1=80*Area
Cp/Cv=1.4 or Cp=1.4Cv........(1)
Cp-Cv=R.........(2)
from both equation Cv=2.5R and Cp=3.5R
exit condition: P2=1.5 atm v2=300 m/sec
at steady state : mole of gas in per sec= mole of gas out per second
or (P1V1/RT1)=(P2V2/RT2)
or T2=T1*(P2V2/P1V1)
or T2=300*(1.5*300/2.5*80)
or T2=675 K
therefore heat transfer Q=(1/M)Cp(T2-T1)
=(1/28.97)*(3.5R)(675-300)
=376.67 KJ/Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.